Zasady diety antynowotworowej

Choroby nowotworowe należą do grupy poważnych schorzeń. Zagrażają życiu, a ich leczenie bywa w większości przypadków długie i skomplikowane. Nie ma sposobu, który pozwalałby nam w stu procentach uchronić się przed zachorowaniem na raka. Na rozwój komórek nowotworowych mają wpływ zarówno geny, jak czynniki zewnętrzne. Do tych ostatnich zalicza się na przykład sposób odżywiania. Warto mieć świadomość tego, że stosowanie właściwej diety nie daje nam pełnej ochrony. Odżywiając się prawidłowo, możemy jednak ograniczyć ryzyko wystąpienia pewnej grupy nowotworów złośliwych (między innymi układu pokarmowego, rozrodczego czy moczowego) i choćby dlatego warto znać zasady rządzące dietą antynowotworową.
Składnikiem, którego nie może zabraknąć w codziennym jadłospisie osób chcących obniżyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, jest błonnik. Regularne spożywanie warzyw, niektórych owoców, oraz produktów pełnoziarnistych sprzyja prawidłowej pracy całego układu pokarmowego i jest wyjątkowo korzystne dla zdrowia. W błonnik bogate są między innymi owoce jagodowe, truskawki, jabłka, pomidory, zielone warzywa i kasze. Dlatego właśnie powinny stać się stałym elementem diety osób dbających o zdrowie. To samo dotyczy nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Powstrzymują one rozwój komórek nowotworowych, a u osób, które już zachorowały, zwiększają szanse na to, że chemioterapia zakończy się powodzeniem. Duże ilości kwasów omega-3 zawierają ryby morskie takie jak łosoś, makrela czy tuńczyk oraz oleje roślinne. Przygotowując dania smażone, warto wybrać olej rzepakowy lub bogatą w kwasy omega-6 oliwę z oliwek. Z kolei do potraw spożywanych na zimno można dodawać olej słonecznikowy czy lniany.
Ograniczenie w diecie ilości spożywanego mięsa również może powstrzymać rozwój niektórych nowotworów. Chodzi tu przede wszystkim o czerwone mięso, czyli wołowinę, dziczyznę czy wieprzowinę. Dieta antynowotworowa zakłada również zmniejszenie spożycia tłuszczów nasyconych oraz cukru. Trzeba więc mocno ograniczyć żywność przetworzoną typu fast food, ale nie tylko. Warto zamienić tłuste mięsa czy tradycyjną śmietanę na ich zdrowsze odpowiedniki. Podobnie sprawa wygląda z cukrem. Lepiej odstawić kupne słodycze i ciasta, a w razie ochoty na zjedzenie czegoś słodkiego, sięgnąć po bakalie, gorzką czekoladę lub samodzielnie przygotować deser. Do innych produktów, które mogą sprzyjać rozwojowi komórek rakowych, należy spożywany w nadmiarze alkohol, a także dania wędzone, mocno słone oraz przypalone. Tych ostatnich w ogóle nie powinno być w naszej diecie, a pozostałych lepiej starać się spożywać jak najmniej.
W diecie przeciwnowotworowej istotną rolę odgrywają przeciwutleniacze. Zaliczają się do nich niektóre witaminy i minerały oraz takie związki jak na przykład likopen. Hamują one działanie wolnych rodników w organizmie, przez co zapobiegają wielu poważnym chorobom, w tym również i nowotworom. Doskonałe źródła tych substancji to między innymi część warzyw i owoców, a ponadto zielona herbata, kurkuma, soja i gorzka czekolada. Do jadłospisu warto włączyć przede wszystkim warzywa kapustne, pomidory, dynię, szczypiorek, czosnek i por. Z owoców polecane są na przykład cytrusy, ciemne winogrona, jagody, maliny i porzeczki.
Odżywiając się zgodnie z zasadami diety antynowotworowej, trzeba pamiętać o dostarczaniu organizmowi błonnika i przeciwutleniaczy. To ważne składniki, które pomagają zmniejszyć ryzyko zachorowania na niektóre rodzaje nowotworów. Ich źródłem są głównie warzywa i owoce, dlatego warto spożywać je jak najczęściej.