Bez cukru, bez soli- diety dla każdego

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób rozumie, że dieta nie oznacza tylko sposobu na pozbycie się zbędnych kilogramów. Skomponowana w odpowiedni sposób może mieć działanie lecznicze. Doskonały przykład stanowi tu dieta bezglutenowa, która jest jedyną jak dotąd metodą leczenia celiakii. Pomaga też osobom mającym alergię na gluten czy nadwrażliwość na ten składnik. Jednak w ostatnim czasie coraz więcej osób zdrowych postanawia wykluczyć z jadłospisu gluten. Podobna sytuacja dotyczy laktozy- cukru naturalnie występującego w mleku. Zapanowała moda na tego rodzaju diety, ale gdy składniki takie jak gluten czy laktoza nie wywołują nieprzyjemnych objawów, lepiej nie rezygnować z nich zupełnie. Jadłospis bez glutenu czy bez laktozy sprawdzi się u osób mających określone problemy zdrowotne. Zupełnie inaczej przedstawia się sprawa, jeśli chodzi o diety bez soli czy bez cukru. Składników tych większość z nas spożywa za dużo, więc nikomu nie zaszkodzi, by choć na jakiś czas je ograniczyć.
Sól znajduje się nie tylko w potrawach, do których sami ją dosypujemy. Te akurat są najmniej szkodliwe, bo decyzja o tym, jak mocno je posolimy, należy wyłącznie do nas. Dużo więcej tego składnika znajduje się w żywności gotowej, którą kupujemy każdego dnia, a więc w pieczywie, kiełbasach, mieszankach przypraw, a nawet w słodyczach. Powinniśmy spożywać najwyżej łyżeczkę soli na dzień, a zwykle przekraczamy dopuszczalną dawkę kilka razy. W konsekwencji coraz częściej mamy nadciśnienie, problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi czy pracą nerek. Nie zawsze wiążemy je z nadmiernym spożyciem soli. Jednak warto taką możliwość wziąć pod uwagę. Z pewnością trzeba zwracać większą uwagę na zawartość soli w daniach gotowych. Wymaga to czytania etykiet, ale z pewnością pozwoli nieco ograniczyć jej ilość w codziennym jadłospisie. Dobrym rozwiązaniem jest samodzielne przygotowywanie posiłków w domu. Sól można mieszać z ziołami lub całkowicie zastąpić ją innymi przyprawami.
Chociaż jadłospis bez cukru dietetycy zalecają głównie osobom zmagającym się z kandydozą, jest on bezpieczny dla każdego. Wielu z nas spożywa za dużo cukru, a jego nadmiar sprzyja namnażaniu się grzybów w organizmie, co z czasem prowadzi do wielu nieprzyjemnych objawów. By poprawić swoje samopoczucie, warto na pewien czas przejść na dietę bez cukru. Trzeba wykluczyć słodycze, dania z mąki pszennej, a także nieco ograniczyć spożycie owoców. Podstawę diety stanowią warzywa, produkty z pełnych ziaren zbóż, ryby, nasiona oraz oleje roślinne. Do produktów, po które warto sięgać częściej niż dotychczas, zaliczają się między innymi cebula, czosnek i pestki dyni.